Siouxland Track and Field State Qualifiers and Results (5-13-21)

Sports

Class 3A @ MOC-Floyd Valley (Top 2 auto-advance to State Meet)
Girls 800 Sprint Med:
-Spirit Lake Park: 1:52.05
-Spencer: 1:52.49

Boys 800 Sprint Med:
-SBL: 1:36.61
-BHRV: 1:37.14

Girls 3000m:
-Emily Haverdink – MOCFV: 11:09.96
-Emma Haley – MOCFV: 11:23.57

Boys 32000m:
-Marco Lopez – BHRV: 10:29.20
-Kleyton De Groot – MOCFV: 10:32.11

Girls 4×800:
-Sioux Center: 10:14.98
-SBL: 10:18.19

Boys 4×800:
-BHRV: 8:17.12
-MOCFV: 8:19.88

Boys 4×110 Shuttle Hurdle:
-LeMars: 1:02.82
-MOCFV: 1:06.52

Girls 4×100 Shuttle Hurdle:
-Spencer: 1:08.05
-BHRV: 1:09.76

Girls 100m Dash:
-Jada Piercy – Spencer: 12.73
-Tierney Huss – MOCFV: 12.82

Boys 100m Dash:
-Taron Green – Spencer: 11.09
-Jailen Hansen – Storm Lake: 11.48

Girls Distance Med:
-SBL: 4.24:51
-MOCFV: 4:25.12

Boys Distance Med:
-BHRV: 3:45.70
-MOCFV: 3:46.88

Girls 400m:
-Kyler Bomgaars – BRHV: 1:02.09
-Nyalang Yak – Storm Lake: 1:03.59

Boys 400m:
-Ashton Verdoorn – SBL: 52.03
-Evan Janzen – BHRV: 52.18

Girls 4×200:
-Spencer: 1:45.65
-Spirit Lake Park: 1:47.23

Boys 4×200:
-Spencer: 1:31.71
-Sioux Center: 1:33.18

Girls 100m Hurdles:
-Emma Zoet – BHRV: 15.81
-Lilly McNaughton – LeMars: 16.05

Boys 110m Hurdles:
-Aidan DeJager – Sioux Center: 16.36
-Josiah Bundt – MOCFV: 16.39

Girls 800m:
-Nyalang Yak – Storm Lake: 2:30.56
-Sophia Karras – SBL: 2:30.95

Boys 800m:
-Samuel May – MOCFV: 2:03.55
-Dayton Brunsting – BHRV: 2:05.29

Girls 200m:
-Allison Piercy – Spencer: 26.29
-Deanna Trucksess – Spirit Lake Park: 26.85

Boys 200m:
-Taron Green – Spencer: 22.76
-Ashton Verdoorn -SBL: 22.85

Girls 400m Hurdles:
-Emma Zoet – BHRV: 1:06.29
-Jerra Merchant – Spencer: 1:06.35

Boys 400m Hurdles:
-Lane Kamerman – Sioux Center: 57.47
-Emmet Dirksen – SBL: 57.97

Girls 1500m:
-Emily Haverdink – MOCFV: 5:09.47
-Brenna Fisher – Spencer: 5:15.26

Boys 1600m:
-Samuel May – MOCFV: 4:30.00
-Marco Lopez – BHRV: 4:36.73

Girls 4x100m:
-Spencer: 50.20
-MOCFV: 50.44

Boys 4x100m:
-Spencer: 44.10
-BHRV: 44.98

Girls 4x400m:
-Spirit Lake Park: 4:08.03
-Spencer: 4:13.53

Boys 4x400m:
-BHRV: 3:32.00
-Sioux Center: 3:33.62

Girls High Jump:
-Jacie Vander Waal – Sioux Center: 5′ 01″
-Addy Mosier – SBL: 5′ 0″

Boys High Jump:
-Trevor Segar – Sioux Center: 6′ 01″
-Jacob Hoffman – SBL: 5′ 10″

Girls Long Jump:
-Lilly McNaughton – LeMars: 16′ 07″
-Addy Mosier – SBL: 16′ 03″

Boys Long Jump:
-Jailen Hansen – Storm Lake: 20′ 02″
-Matthew Bomgaars – Sioux Center: 20′ 1.5″

Boys Discus:
-Brandon VanderSluis – LeMars: 171′ 03″
– Josiah Bundt – MOCFV: 154′ 06″

Girls Discus:
-Tessa Smith – SBL: 116′ 04″
-Fran Travis – Spirit Lake Park: 115′ 10”

Boys Shot Put:
-Brandon VanderSluis – LeMars: 58′
-Brogan Seier – Spencer: 53′ 6.25″

Girls Shot Put:
-Jori Harskamp – Sioux Center: 38′ 5.75″
-Olivia Huckfelt – Spencer: 38′ 5.5″

Class 1A @ Lawton-Bronson (Top finisher auto-advances to State Meet)
Girls 800 Sprint Med:
-South O’Brien: 1:53.63

Boys 800 Sprint Med:
-Lawton-Bronson: 1:36.93

Girls 3000m:
-Emma Ricke – Lawton-Bronson: 12:09.44

Boys 3200m:
-Eric Brannon – Siouxland Christian: 10:41.60

Girls 4×800:
-George-Little Rock: 10:35.27

Boys 4×800:
-Gehlen Catholic: 8:33.74

Boys 4×110 Shuttle Hurdle:
-South O’Brien: 1:08.86

Girls 4×100 Shuttle Hurdle:
-Gehlen Catholic: 1:09.22

Girls 100m Dash:
-Annika Jenness – South O’Brien: 12.93

Boys 100m Dash:
-Connor Dodd – HMS: 11.33

Girls Distance Med:
-Lawton-Bronson: 4:33.54

Boys Distance Med:
-Lawton-Bronson: 3:45.29

Girls 400m:
-Jasmine Lux – HMS: 1:00.40

Boys 400m:
-Carson Hellinga – Harris-Lake Park: 51.88

Girls 4×200:
-South O’Brien: 1:48.51

Boys 4×200:
-Gehlen Catholic: 1:31.90

Girls 100m Hurdles:
-Tiffany Woerdehoff – Gehlen Catholic: 16.53

Boys 110m Hurdles:
-Brenin Stodden – MMCRU: 17.37

Girls 800m:
-Jolee Mesz – Lawton-Bronson: 2:38.97

Boys 800m:
-Owen Alesch – MMCRU: 2:05.44

Girls 200m:
-Willa Sickelka – South O’Brien: 27.05

Boys 200m:
-Keaten Bonderson – Gehlen Catholic: 23.11

Girls 400m Hurdles:
-Sophie Ruden – Gehlen Catholic: 1:09.23

Boys 400m Hurdles:
-Jayden Hodgell – Harris-Lake Park: 58.86

Girls 1500m:
-Jolee Mesz – Lawton-Bronson: 5:22.13

Boys 1600m:
-Ben Anderson – George-Little Rock: 4:49.15

Girls 4x100m:
-South O’Brien: 51.16

Boys 4x100m:
-Gehlen Catholic: 44.60

Girls 4x400m:
-Lawton-Bronson: 4:18.83

Boys 4x400m:
-Gehlen Catholic: 3:32.68

Girls High Jump:
-Emily Dreckman – MMCRU: 5′ 0″

Boys High Jump:
-Dustin Hoksbergen – Trinity Christian: 5′ 10″   

Girls Long Jump:
-Karlee Warnke – South O’Brien: 16′ 04.5″

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Local News

More Local News

Trending Stories