AP Iowa high school football rankings (9-21-21)

Local Sports

SIOUX CITY, IOWA (AP) – The latest AP rankings for Iowa high school football:

Class 5A

  1. Cedar Rapids Kennedy
  2. Ankeny
  3. Iowa City High
  4. Southeast Polk
  5. West Des Moines Valley
  6. Marion Linn-Mar
  7. Cedar Falls
  8. Urbandale
  9. Cedar Rapids Prairie
  10. Des Moines Roosevelt
    Others receiving votes: West Des Moines Dowling 8, Dubuque Senior 5, Council Bluffs Lincoln 4, Sioux City North 3, Davenport Central 2, Pleasant Valley 2, Sioux City East 1, Waukee Northwest 1, Ankeny Centennial 1

Class 4A

  1. Eldridge North Scott
  2. Indianola
  3. Bondurant Farrar
  4. Cedar Rapids Xavier
    (tie) Fort Dodge
  5. Waverly-Shell Rock
  6. Council Bluffs Lewis Central
  7. Newton
  8. Winterset
  9. Fort Madison
    Others receiving votes: Norwalk 15, Oskaloosa 15, Burlington 5, Cedar Rapids Washington 4, Epworth Western Dubuque 4, Spencer 4, Clear Creek-Amana 3

Class 3A

  1. Harlan
  2. Boyden-Hull-RV
  3. Solon
  4. Humboldt
  5. Manchester West Delaware
  6. Independence
  7. Nevada
  8. Sergeant Bluff-Luton
  9. Adel ADM
    (tie) Algona
    Others receiving votes: Mount Vernon 7, Davenport Assumption 3, DeWitt Central 3, Van Horne Benton 2, Huxley Ballard 1

Class 2A

  1. Spirit Lake
  2. Southeast Valley
  3. Estherville-Lincoln Central
  4. O-A BCIG
  5. Waukon
  6. State Center West Marshall
  7. Pocahontas Area
  8. Greene County
  9. Monticello
  10. Orange City, Unity Christian
    (tie) Osceola Clarke
    Others receiving votes: Clarion-Goldfield-Downs 16, Inwood West Lyon 15, West Union North Fayette 12, Cherokee 3, Central Lyon-GLR 1

Class A

  1. Britt West Hancock
  2. Troy Mills North Linn
  3. Moville Woodbury Central
  4. Oakland Riverside
  5. Traer North Tama
  6. Grundy Center
  7. Logan-Magnolia
  8. Ogden
  9. North Butler
  10. Lisbon
    Others receiving votes: Earlham 12, Hartley HMS 9, Wapello 9, Riverside Highland 7, Mason City Newman 6, Southwest Valley 5, Winthrop East Buchanan 3, Belle Plaine 1

Class 8-Man

  1. Anita CAM
  2. Montezuma
  3. Audubon
  4. Easton Valley
  5. Remsen Saint Mary’s
    (tie) Newell-Fonda
  6. Janesville
  7. Lenox
  8. Gladbrook-Reinbeck
  9. Wayland WACO
    Others receiving votes: Jackson Junction Turkey Valley 10, Lansing Kee 4, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 3, North English English Valleys 3, New London 3, Algona Garrigan 2, Baxter 1

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Local News

More Local News

Trending Stories