2019 Sioux City Relays

Local Sports

Events and Top-3 Placements:

College:

Men’s 3000m Steeplechase

1. Hunter Paulsen – South Dakota (9:52.72)

2. Josh Liester – Sioux Falls (9:56.98)

3. Nick Lawson – Sioux Falls (10:01.58)

Men’s 5000m

1.Tom Breuckman – South Dakota St. (15:03.04)

2. Braden Curnow – Dakota State (15:10.84)

3. Max Cruse – Dakota State (15:16.00)

Men’s 800m

1. Matthew Van Eps – Dordt (1:53.13)

2. Zach Lundberg – Sioux Falls (1:54.03)

3. Cal Lawton – South Dakota St. (1:54.83)

Men’s 110m Hurdles

1.Paul Meloche – Augustana (14.73) 

2.Robert Sullivan – Wayne State (15.19)

3. Justus Adams – Northwestern College (15.33)

Men’s 100m Dash

1. Matt Yeager – Morningside (11.20) 

2. Collin Glazek – Briar Cliff (11.21)

3. Joseph Washington – Briar Cliff (11.23) 

Women’s 3000m Steeplechase

1. Samantha Schuyler – Dakota Wesleyan (12:17.61) 

2. Tenna Beel – Morningside (12:33.23)

3. Morgan Roberts – Morningside (13:14.32)

Women’s 5000m

1. Morgan Lawler – South Dakota (17:46.81) 

2. Laura Nelson – South Dakota (17:53.02)

3. Mackenzie Schell – South Dakota St. (17:59.72)

Women’s 800m

1. Carly Rahn – Augustana (2:15.71)

2. Kali Ryan – Augustana (2:16.66)

3. Taryn Ceglowski – Sioux Falls (2:16.77)

Women’s 100m Hurdles

1. Selin Dikmen – Augustana (14.83)

2. MacKenzie Keune – Northwestern College (14.94) 

3. Aurora Arevalo – Morningside (15.75)

Women’s 100m Dash

1. Callie DeWitt – Augustana (12.35) 

2. Anna Heusinkveld  – Northwestern College (12.87)

3. Josie Wolf – Dakota State (12.92)

High School:

Boys’ 3200m

1.Joe Anderson – George-Little Rock (9:50.86)

2. Will Roder – Gehlen Catholic (9:53.38)

3. Jakob VanDerWerff – MOC/Floyd Valley (9:57.09)

Boys’ 110m Hurdle

1. Max Murphy – Sergeant Bluff-Luton (14.84)

2. Austin Freiberg – Sergeant Bluff-Luton (15.42)

3. Ben Wadle – Le Mars (15.57)

Boys’ 100m Dash

1. Ardell Inlay – Sioux City East (10.87)

2. Jorma Schwedler – Sergeant Bluff-Luton (11.10)

3. Tyler Moen – Atlantic (11.42)

Girls’ 3000m

1. Janette Schraft – Glenwood (10:19.74)

2. Amber Aesoph – Bishop Heelan (10:48.41)

3. Taylor McCreedy – Atlantic (10:58.76)

Girls’ 100m Hurdles

1. Megan Hansen – South Sioux City (15.59)

2. Laken Gardner – Sioux City East (16.07)

3. Elle Scarborough – Glenwood (16.23)

Girls’ 100m Dash

1. Holly Duax – Sioux City West (12.28)

2. Lily Juhnke – Sioux City West (12.97)

3. Bailey Ostrander – Glenwood (13.27)

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.